BUDOSTAV PORADŇA
VÝBER PRIEMYSELNEJ PODLAHY
VÝBER PRIEMYSELNEJ PODLAHY
Výber novej podlahy v obchodnej či výrobnej prevádzke, alebo pri domovej zástavbe, je zložitou úlohou, ktorá si vyžaduje zváženie rôznych faktorov. Existuje mnoho možností a variantov, čo zvyšuje komplikovanosť riešenia. Aj len získanie základného prehľadu o dostupných materiáloch a ich vlastnostiach vyžaduje od laika hodiny štúdia materiálov a prezeranie prospektov. Je však dôležité mať na pamäti, že každá voľba má svoje výhody a nevýhody.
Podlahy používané vo výrobných halách, obchodných prevádzkach, exteriéroch a interiéroch logistických centier alebo centier občianskej vybavenosti musia spĺňať:
- zákonné požiadavky
- normatívne požiadavky.
Okrem toho však môžu mať aj jedinečné vlastnosti, ktoré investor alebo užívateľ môžu vnímať ako pridanú hodnotu.
Výber podlahy je teda kombináciou potrieb, možností a jedinečných vlastností, s ohľadom na primeranú cenu.
Na čo myslieť pri rozhodovaní?
Výber a realizácia betónovej podlahy vyžadujú stanovenie jednotlivých komponentov a tvarových charakteristík podlahy. Je nutné myslieť na nasledujúce:
- Nosný podklad: Pred vytvorením betónovej podlahy je nevyhnutné zabezpečiť riadny a pevný nosný podklad, ktorý bude schopný podporovať váhu a zaťaženie podlahy.
- Izolácia a ochrana betónových konštrukcií: Podľa geotechnických pomerov a typu prevádzky je nutné vybrať vhodnú izolačnú vrstvu, napr. Izolácia proti zemnej vlhkosti, Izolácia proti spodným a tlakovým vodám a pod.
- Výber vhodného betónu: Je potrebné vybrať vhodný typ betónu, ktorý zodpovedá konkrétnym požiadavkám podlahy a jej určeniu. Vlastnosti betónu, ako pevnosť a odolnosť voči zaťaženiu, sú dôležité pre vytvorenie kvalitnej podlahy. Zohľadňuje sa nárazové zaťaženie od manipulačnej technikcy, stále zaťaženie od vybavenia prevádzky, teplotné a vlhkostné zaťaženie, únosnosť a pod. Toto má vplyv na:
- hrúbku betónovej konštrukcie
- pevnostnú triedu betónu
- použitie prísad a prímesí pri betonáži
- potrebu a polohu dilatačných škár.
- Výztuž podlahy: V prípade potreby sa do betónovej podlahy môže vkladať výztuž, ktorá posilňuje jej pevnosť a odolnosť voči prípadným napätiam a deformáciám.
- Zapracovať požiadavky na :
- mechanická odolnosť
- chemická odolnosť
- nepriepustnosť
- udržiavateľnosť
- bezpečnosť
- Povrchová úprava: Pri plánovaní podlahy sa treba rozhodnúť o požadovanej povrchovej úprave. To môže zahŕňať napríklad hladký povrch, hrubý povrch, rôzne farby alebo vzory.
- Dokončovacie práce: Nakoniec sa vykonávajú dokončovacie práce, ako je vyhladzovanie a spracovanie povrchu podlahy, aby sa dosiahol požadovaný vzhľad a kvalita.
Je dôležité, aby tieto kroky a faktory boli zohľadnené pri plánovaní a realizácii betónovej podlahy, aby sa dosiahol optimálny výsledok.
- Základná podlaha – zavibrovaný povrch
- Kontinuálne úpravy betónových podláh
- Strojne hladený povrch
- Betónová doska so vsypom
- Betónová doska „WET to WET“
- Úprava povrchu metličkovaním
- Dodatočné úpravy betónových podláh
- S betónovým vzhľadom :
- Impregnáncia betónových povrchov
- Brúsené a leštené podlahy HTC Superfloor
- Povrchová úprava „WET to DRY“
- Syntetické úpravy
- Syntetické nátery
- Samanivelačné stierky
- Protišmykové stierky
- Špecifické syntetické úpravy
- Vysokoodolné polyuretánové podlahy
- Rýchloschnúce podlahy
- Podlahy do parkovacích domov
- Chemicky odolné podlahy
- Dekoratívne bezškárové podlahy
- Antistatické ESD podlahy
- S betónovým vzhľadom :
Základná podlaha – zavibrovaný povrch
Zavibrovaný povrch je dosiahnutý pomocou vibračných strojov, ktoré zabezpečujú rovnomerné rozmiestnenie a zhutnenie betónu. Tento proces eliminuje vzduchové vrecká a vytvára kompaktný a odolný povrch. Zavibrovaný povrch poskytuje výnimočnú odolnosť a funkčnosť.
Zavibrovaný povrch priemyselných podláh ponúka niekoľko výhod. Po prvé, zlepšuje pevnosť a odolnosť podlahy voči zaťaženiu, čo je dôležité v priemyselných prostrediach so vysokou prevádzkovou záťažou. Zároveň zabraňuje tvorbe trhlín a nedokonalostí, čo podporuje dlhodobú spoľahlivosť podlahy.
Okrem toho, zavibrovaný povrch podporuje lepšiu rovnomernosť a plochosť podlahy, čo je zásadné pre plynulý pohyb materiálových vozíkov, paletových vozíkov a iných manipulačných zariadení v priemyselných prostrediach. Taktiež pomáha minimalizovať vibrácie a hluk, čo prispieva k bezpečnejšiemu a pohodlnejšiemu pracovnému prostrediu.
Zavibrovaný povrch zaisťuje optimálnu kombináciu pevnosti, odolnosti a funkčnosti, čo robí tieto podlahy vhodnými pre rôzne typy priemyselných prevádzok a ich individuálne potreby.